Konsertprogram 2014

Våren 2014

27 feb, kl 19.00
Ljuset och mörkret / Årstidskonsert 2
Dirigent Risto Joost
Kammarkören Sångkraft
Solist: Matthew Trusler
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Introduktion i Baren i närvaro av tonsättaren

13 mars, kl 19.00
Persefone
Dirigent Rumon Gamba
Solist Malin Silbo Ohlsson (trumpet)
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Introduktion i Baren i närvaro av tonsättaren

20 mars, kl 19.00
Chen tolkar Huang, Franzén & Brahms
Musik av An-Lun Huang, Olov Franzén (uruppförande) och Johannes Brahms
Dirigent Mei-Ann Chen
Solister Duo Gelland (violiner)
Introduktion i Baren i närvaro av tonsättaren

27 mars, kl 19.00, 29 mars kl 18.00, 30 mars kl 16.00
Jubileumskonsert - NorrlandsOperan 40 år
Musik av Wagner, Verdi, Puccini, Stenhammar m fl
Dirigent Daniel Cohen
Solister Susanna Levonen, Cosma Rauner, Ronald Samm
Presentatör Pia Johansson

8 maj, kl 19.00
Shape in Shambles - A musical discordance for Refused and orchestra
Musik av Refused (uruppförande)
Dirigent Jonas Nydesjö
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Ingår i MADE-festivalen

15 maj, kl 19.00
Rachmaninovs tredje pianokonsert
Dirigent Jonathan Schiffman
Solist Sergio Tiempo
NorrlandsOperans Symfoniorkester

14 juni, kl 18.00
Blomstedt, Beethoven & Stenhammar
Dirigent Herbert Blomstedt
Göteborgs Symfoniker
Introduktion i Baren

18 och 19 juni kl 19.00
StadionMusik / Årstidskonsert 4
Musik och koncept av David Moss (uruppförande)
Dirigent Jonathan Stockhammer
Medverkande
 solister: Susanna Levonen, David Moss, John King m fl
Idrottare: Cassandra Pettersson, Jennifer Pettersson, Umeå Brottning, Umeå Fäktklubb, Umeå Gymnastikförening m fl
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Plats: NOLIA


Hösten 2014

28 augusti, kl 19.00
Graham Fitkin möter NorrlandsOperans Symfoniorkester / Årstidskonsert 6
Dirigent Rumon Gamba
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Graham Fitkin Band
Introduktion i Baren i närvaro av tonsättaren

11 september, kl 19.00
Shelley tolkar Beethoven
Dirigent Howard Shelley
Solist Howard Shelley (piano)
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Introduktion i Baren
PROGRAM
Albert Schnelzer: A Freak in Burbank
Beethoven: Pianokonsert nr 4
Mendelssohn: Symfoni nr 5 (Reformationssymfonin)

20 september kl 18.00
Soirée Francaise
Dirigent: Oko Kamu
Solist: Maria Fontosch
Norrbottens Kammarorkester
PROGRAM
Maurice Ravel: Le tombeau de Couperin
Hector BerliozLes nuits d’été, op. 7
Albert RousselSinfoniett a, op. 52
Francis PoulencSinfonietta

23 oktober, kl 19.00
Two of a Kind
Musik av Berndt Egerbladh och Mats Gustafsson / Årstidskonsert 7
Dirigent Jonathan Stockhammer
Solister meddelas senare
NorrlandsOperans Symfoniorkester
PROGRAM
Egerbladh: Arctic suite
Gustafsson: Symfoni nr 1 (uruppförande)
Ingår i Umeå Jazzfestival

21 och 22 november, kl 19.00
Waves – koreografiskt verk / Årstidskonsert 8
Musik av Peter von Pohl (uruppförande)
Dirigent Benjmin Levy
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Plats: Teatern, NorrlandsOperan

27 november, kl 19.00
Leymans klarinettkonsert
Musik av bl a Rautavaara, Leyman (uruppförande)
Dirigent Santtu Rouvali
Solist Stefan Harg
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Introduktion i Baren i närvaro av tonsättaren

11 december, kl 19.00
Musikalisk magi
Musik av Ravel, Stravinskij, Tjajkovskij och Coats
Dirigent Rumon Gamba
NorrlandsOperans Symfoniorkester
Introduktion i Baren
PROGRAM
Coats: Cinderella Fantasy
Ravel: Gåsmors sagor
Tjajkovskij/Stravinskij: Pas de Deux from Sleeping Beauty
Stavinskij: Eldfågeln, svit 1945


Plats: Alla konserter spelas i Konsertsalen på NorrlandsOperan, om inte annat anges.
Med reservation för programändringar.