Program Verk och Dagar – ett epos

Verk och Dagar – ett epos

En storslagen och rörig koreografisk utredning

Verk och dagar blandas upplevelser från en resa till det antika Grekland med fragment av en femton år gammal föreställning. Med humor och allvar gör Gunilla Heilborn ett försök att reda ut hur alla lösryckta episoder hon samlat på sig hänger samman och om det verkligen går att förstå världen bättre genom att läsa både Iliaden och Odyssén.

Verk och dagar består av två delar. I den ena möts vi av storslagna tablåer med namn som ”En plats som är hemsk på vintern, hård på sommaren, aldrig trevlig” och ”Den Rosenfingrade gryningen”.

I den andra delen navigerar Heilborn själv genom tidigare verk på sin jakt efter en början. Med avstamp i de antika diktarnas berättelser, en nyligen gjord Greklandsresa och hennes tidigare produktion This is not a love story från 2011, försöker hon se om det går att länka en händelse till en annan eller om det kanske är bristen på logik som präglar allt vi gör.

Norrlandsoperan har tidigare visat flera verk av Gunilla Heilborn, bland annat Åtjärn stories (2006), Femårsplanen (2009), This is Not a Love Story (2014), The Knowledge (2016), Boken (2018) och Merkurius (2022). Flera av dessa har producerats i samarbete med Norrlandsoperan.

Norrlandsoperan ägs till 60% av Region Västerbotten och 40% av Umeå kommun. Vi erhåller bidrag från Statens kulturråd.

Stort tack till alla bidragsgivare, sponsorer och samarbetspartners.