Stråkar och dunder!
En av Sveriges mest uppskattade och respekterade artister, möter för första gången Norrlandsoperans Symfoniorkester. Under ledning av dirigent Erik Arvinder ges Johanssons poetiska och innerliga popmusik en symfonisk dimension.
Jonathan Johansson har under de senaste 15 åren etablerat sig som en av Sveriges mest uppskattade artister. Sedan debuten En hand i himlen (2009), både Grammis- och P3 Guld-nominerad, har han släppt åtta album där varje projekt fördjupat hans högst personliga uttryck.
Efter det kritikerrosade Scirocco (2020) följde Om Vi Får Leva (2022), som gav honom en Grammis för Årets Textförfattare och en utsåld turné. Han berörde även publiken i Så mycket bättre 2023, och våren 2024 återvände han till livescenen med en ny turné.
Förra året präglades av det hyllade dubbelalbumet Vita Skelett & Vita Pärlor, turnéer och festivalspelningar, bland annat på Way Out West. Under hösten mötte Johansson de hundra musikerna i Sveriges Radios Symfoniorkester under två kvällar i Berwaldhallen. Nu har turen äntligen kommit till Norrlandsoperan.
Biljettsläpp 25 januari kl 10:00
Fem av fem av Kulturnytt för Johanssons åttonde album
Våren 2025 fick Johanssons åttonde album Vita skelett och Vita pärlor fem av fem i betyg av Kulturnytt. Lyssna på recensionen nedan!
Lyssna härCrossoverkonsert som koncept
I en crossoverkonsert möter populärmusik symfonisk musik. Där, i skärningspunkten mellan det traditionstyngda och det samtida uppstår musikalisk magi. Norrlandsoperan arrangerar som en del av sitt uppdrag dessa konserter för att bjuda publiken på en bred repertoar och spännande möten. Bland tidigare artister som mött Norrlandsoperans Symfoniorkester kan nämnas Deportees, Katarina Barruk, Annika Norlin, Hans Ek och Lisa Miskovsky med flera.
Tid och datum
fredag 22/05
19:00
Konsert
lördag 23/05
19:00
Konsert
Medverkande
Dirigent
Erik Arvinder
Solist
Jonathan Johansson
Musiker
Norrlandsoperans Symfoniorkester
Kör
Emil Jonsson
Keyboard
Samuel Starck
Bas
David Lindvall
Trummor
Johan Eckeborn
Foto
Timothy Gottlieb
Servering
Servering vid föreställning
Du kan handla fika och annat gott i bistron från en timme före start och under paus. På menyn finns vin, öl, läsk, snacks, hembakt fikabröd, räkmackor och mycket mer.
Förbeställning av pausförtäring
Du kan förbeställa din pausförtäring för att slippa köer och säkra ett reserverat bord där din beställning är serverad. Lägg till pausprodukter i samband med biljettköp eller på Mina sidor
Varmt välkommen!




