Introduktion till Puccinis opera Tosca – Folkuniversitetet

Norrlandsoperans vänner och Folkuniversitetet bjuder in till föredrag och samtal som hjälper oss till nya ögon och en fördjupad upplevelse av en omtyckt opera!

Norrlandsoperan || 17 mars 2026

Start kl 18:00. Längd: 60 minuter.

Fri entré

Opera

En thrillerartad opera som utspelar sig i en tid av politisk oro och krig

Inför Norrlandsoperans uppsättning av Puccinis opera Tosca bjuder föreningen Norrlandsoperans vänner och Folkuniversitetet till en introduktionskväll med flera perspektiv. 

Föreläsare  

Eric Johannesson är en populär folkbildare och föreläsare och ger bakgrund till operan, kompositören och musiken. 

Idéhistorikern och forskaren Lena Berggren från Umeå universitet hjälper oss att förstå både Toscas och vår egen tid med nycklar om hur makt korrumperas, demokratin hotas och vad som händer i samhällen när yttre krafter hotar eller möjliggör förändring.  

Tid och datum

tisdag 17/03

18:00

Opera

Fri entré

Information

Ingen föranmälan, bara att dyka upp!

Plats:

Norrlandsoperans foajé

Novas Krog är öppen för den som vill köpa mat och dryck.

Föreläsningen/operasamtalet sker i samarbete med föreningen Norrlandsoperans vänner och med stöd från Folkuniversitetsföreningen (FUF) 

Har du frågor? 
Kontakta Folkuniversitetet i Umeå 
 

Dela:

Mat & dryck

Servering vid föreställning
Du kan handla fika och annat gott i bistron från en timme före start. På menyn finns vin, öl, läsk, snacks, hembakt fikabröd, räkmackor och mycket mer.

Novas krog
Boka bord i matsalen för en god middag i trevlig atmosfär. Boka bord & meny

Varmt välkommen!