Börtz och Mozart

Superduon tillika äkta paret Simon Crawford-Philips och Malin Broman bjuder på en helkväll i den svenska tonkonstens tecken. Det blir världspremiär för Benjamin Staerns Det Eviga och på det följer solist-jonglering i Daniel Börtz Dubbelkonsert för en. Alltsammans landar mjukt i Mozarts ljuvliga trettionionde symfoni.

Norrlandsoperan || 15 januari 2026

Start kl 19:00. Längd: 2 h inkl. paus.

Konsert

Dubbelt upp i svensk tonkonst

Norrlandsoperan bjuder på ett späckat program i den svenska tonkonstens tecken. Två nyskrivna verk står på agendan, varav ett är ett uruppförande. Alltsammans under ledning av hett eftertraktade Simon Crawford-Philips och hans äkta hälft Malin Broman som är kvällens violin- tillika violasolist.

Världspremiären av Benjamin Staerns orkesterstycke Det Eviga, beställt av Norrlandsoperan, inleder kvällen. Staern som för många är bekant från tv-programmet Kontrapunkt, har gjort sig berömd för sin hypnotiskt klingande tonvärld. Hans musikaliska universum är lika oförutsägbart som det är lätt att känna igen.

Därefter iklär sig Malin Broman både violin- och violasolist-rollen i Daniel Börtz Dubbelkonsert för en, specialskriven av den idag 81-årige tonsättaren för just Broman. Ett lustfullt stycke musik, av den storartade Börtz som, utan att bli tekniskt överlastat, ger Broman fritt rum för sin lekfulla och samtidigt djupt förankrade spelkonst.

Efter paus bjuds på ett kort orkesterstycke Impulses från 2018 skrivet av slovenska Nina Šenk, omskriven för sitt poetiskt kittlande tonspråk, ofta med busiga blinkningar till musikhistorien.

Avslutar kvällen gör, passande nog, en av den västerländska musiktraditionens portalnamn. Det blir trettionian av Wolfgang Amadeus Mozart, under Crawford-Phillips fartfyllda ledning.

Information

Priser
Ordinarie365 kr
Pensionär329 kr
Student / 19-26 år180 kr
Upp t o m 18 år80 kr
Grupp minst 10 pers329 kr

Biljettsläpp

Måndag 11 augusti kl 10:00
Save the date!

Konsertbonnemang

Den här pärlan ingår i vårt fina konsertabonnemang för säsongen 25/26.

Vill du också få förtur, unika förmåner och rabatter? Teckna ett dansabonnemang!

Läs mer om abonnemang
Introduktion

Välkomna till introduktion kl 18:25 i Bistron.

Dela:

Tid och datum

torsdag 15/01

19:00

Konsert
Börtz och Mozart

Konsertsalen

Medverkande och program

Medverkande

Dirigent

Simon Crawford-Philips

Solist

Malin Broman, violin och viola

Musiker

Norrlandsoperans symfoniorkester

Program

Benjamin Staern, Det Eviga

Daniel Börtz: Dubbelkonsert för en, 25′

I. I
II. II
III. III

Paus 30′

Nina Šenk: Impulses, 7′

W A Mozart: Symfoni nr 39, 29′

I. Adagio – Allegro
II. Andante con moto
III. Menuetto: Allegretto
IV. Allegro