Ensamhetens koreografi
Detached from Others är ett musikaliskt och koreografiskt verk. En ensamhetens koreografi till ljudet av en orgel. Till orgelns toner undersöker Jon R. Skulberg och den ikoniske dansaren Kenzo Kusuda den ensamma kroppen. Med Kusudas unika sensibilitet får vi en inblick i ensamhetens ambivalens – en plats mellan självvald isolering och en maktlös upplevelse av ensamhet.
Orgelmusiken är komponerad av Lil Lacy, som har en särskild förmåga att skapa sinnliga rum med sin musik. I Detached from Others tar hon utgångspunkt från orgeln – ett ensamt instrument, isolerat i ett rum och i en rumsklang. En specifik arkitektonisk och sonisk kropp. Ofta spelar orgeln ensam, i Detached from Others möter orgeln sig själv i flera inspelade lager som mixas samman i ett kvadrofoniskt ljudsystem.Detached from Others talar till ensamheten i oss alla. Ensamhet är både en existentiell livsgrund och en samhällsproblematik. Å ena sidan njutningen och kvaliteten i frivillig isolering, å andra sidan ett av vår tids största mentala folkhälsoproblem: att mer än var tionde person känner sig bortkopplad från världen i en ofrivillig ensamhet.
Ett särskilt konstnärligt möte
Föreställningen har skapats i nära samarbete mellan den visionäre iscensättaren Jon R. Skulberg, konstnärlig ledare för Convoi Exceptionnel, och den prisbelönta tonsättaren Lil Lacy. Tillsammans har de, i ett banbrytande samarbete, skapat nya kompromisslösa format. Organist är David Bendix Nielsen, som utmanar förståelsen av traditionella orglar. Musiken är inspelad och mixad av den internationellt erkände ljudproducenten Preben Iwan, specialiserad på inspelningar av klassiska verk i teknologiskt innovativa format. Kostymen är skapad av modedesignern Koh Taniguchi. Dramaturgin är utvecklad i samarbete med Astrid Hansen Holm.
Biljettsläpp 11 augusti kl 12.00!
Vill du inte vänta tills dess? Konserten ingår i den kommande säsongens abonnemang som går att boka redan nu.
Läs mer om dansabonnemangTid och datum
onsdag 02/12
19:00
Dans
Black Box, onum
Medverkande
Koncept, iscensättning och rum
Jon R. Skulberg
Dansare
Kenzo Kusuda
Kompositör
Lil Lacy
Organist
David Bendix Nielsen
Musikproducent, ljudredigering, mix- och ljudansvarig
Preben Iwan
Kostymdesigner
Koh Taniguchi
Ljudredigering och assisterande musikproducent
Mette Due
Dramaturgi
Astrid Hansen Holm
Ljudtekniker
Kristian Hverring
Föreställningsproducent
Nikoline Jørgensen
Producent
Sofie Mønster
Administration
Jens Christian Jensen
Internationella relationer
Sigrid Aakvik
Produktion
Convoi Exceptionnel
Presenterad och samproducerad av
Dansehallerne, DK
Med stöd av
The Danish Arts Foundation, Augustinusfonden, Beckett Fonden, William Demant Fonden, the Danish Composers’ Association (DKF), Aage og Johanne Louis-Hansens Fond, William Hansen Fonden
Mat & dryck
Servering vid föreställning
Du kan handla fika och annat gott i bistron från en timme före start. På menyn finns goda drycker, snacks, hembakt fikabröd och lättare förtäring.
Novas krog
Boka bord på Novas krog för en god middag i trevlig atmosfär. Boka bord & meny
Varmt välkommen!

