Detached from Others – Convoi Exceptionnel / Jon R Skulberg

Ett koreografiskt och musikaliskt verk där Jon R Skulberg och ikoniske dansaren Kenzo Kusuda undersöker den ensamma kroppen.

Norrlandsoperan || 2 december 2026

Start kl 19.00. Längd: 60 minuter.

Dans
Detached from others

Ensamhetens koreografi

Detached from Others är ett musikaliskt och koreografiskt verk. En ensamhetens koreografi till ljudet av en orgel. Till orgelns toner undersöker Jon R. Skulberg och den ikoniske dansaren Kenzo Kusuda den ensamma kroppen. Med Kusudas unika sensibilitet får vi en inblick i ensamhetens ambivalens – en plats mellan självvald isolering och en maktlös upplevelse av ensamhet.

Orgelmusiken är komponerad av Lil Lacy, som har en särskild förmåga att skapa sinnliga rum med sin musik. I Detached from Others tar hon utgångspunkt från orgeln – ett ensamt instrument, isolerat i ett rum och i en rumsklang. En specifik arkitektonisk och sonisk kropp. Ofta spelar orgeln ensam, i Detached from Others möter orgeln sig själv i flera inspelade lager som mixas samman i ett kvadrofoniskt ljudsystem.Detached from Others talar till ensamheten i oss alla. Ensamhet är både en existentiell livsgrund och en samhällsproblematik. Å ena sidan njutningen och kvaliteten i frivillig isolering, å andra sidan ett av vår tids största mentala folkhälsoproblem: att mer än var tionde person känner sig bortkopplad från världen i en ofrivillig ensamhet.

Ett särskilt konstnärligt möte

Föreställningen har skapats i nära samarbete mellan den visionäre iscensättaren Jon R. Skulberg, konstnärlig ledare för Convoi Exceptionnel, och den prisbelönta tonsättaren Lil Lacy. Tillsammans har de, i ett banbrytande samarbete, skapat nya kompromisslösa format. Organist är David Bendix Nielsen, som utmanar förståelsen av traditionella orglar. Musiken är inspelad och mixad av den internationellt erkände ljudproducenten Preben Iwan, specialiserad på inspelningar av klassiska verk i teknologiskt innovativa format. Kostymen är skapad av modedesignern Koh Taniguchi. Dramaturgin är utvecklad i samarbete med Astrid Hansen Holm.

Biljettsläpp 11 augusti kl 12.00!

Läs mer om dansabonnemang

Information

Priser

Ordinarie260 kr
Pensionär230 kr
Student130 kr
19 – 26 år130 kr
Upp t o m 18 år80 kr
Grupp minst 10 pers230 kr

Dansmingel och introduktion

Varmt välkommen till introduktion kl 18.30 i Bistron.

Dela:

Tid och datum

onsdag 02/12

19:00

Dans

Medverkande

Koncept, iscensättning och rum

Jon R. Skulberg

Dansare

Kenzo Kusuda

Kompositör

Lil Lacy

Organist

David Bendix Nielsen

Musikproducent, ljudredigering, mix- och ljudansvarig

Preben Iwan

Kostymdesigner

Koh Taniguchi

Ljudredigering och assisterande musikproducent

Mette Due

Dramaturgi

Astrid Hansen Holm

Ljudtekniker

Kristian Hverring

Föreställningsproducent

Nikoline Jørgensen

Producent

Sofie Mønster

Administration

Jens Christian Jensen

Internationella relationer

Sigrid Aakvik

Produktion

Convoi Exceptionnel

Presenterad och samproducerad av

Dansehallerne, DK

Med stöd av

The Danish Arts Foundation, Augustinusfonden, Beckett Fonden, William Demant Fonden, the Danish Composers’ Association (DKF), Aage og Johanne Louis-Hansens Fond, William Hansen Fonden

Mat & dryck

Servering vid föreställning
Du kan handla fika och annat gott i bistron från en timme före start. På menyn finns goda drycker, snacks, hembakt fikabröd och lättare förtäring.

Novas krog
Boka bord på Novas krog för en god middag i trevlig atmosfär. Boka bord & meny

Varmt välkommen!