Två verk, två tider, samma kropp i förändring
På scenen får vi under kvällen möta två tydliga uttryck: ett som driver framåt med kraft och precision och ett som rör sig i gränslandet där allt kan upplösas.
Boléro av Marcus Baldemar
Vi lever i en tid där konflikter och krig präglar både vardag och världsbild. I detta landskap undersöker koreografen Marcus Baldemar och Norrdans spänningen mellan kamp och mjukhet.
Med Maurice Ravels klassiker Boléro som utgångspunkt tar verket avstamp i ett av musikhistoriens mest laddade verk. Sedan uruppförandet 1928 har Boléro burit associationer till disciplin, upprepning och kollektiv kraft. Här omformas den ikoniska musiken till ett fysiskt tillstånd. Virveltrumman för tankarna till militär marsch och gemensam rörelse, men också till motstånd och uthållighet. Mjukhet blir ett sätt att rusta sig, ett aktivt val snarare än en reträtt. Verket genomsyras av ett queerperspektiv där normer utmanas, strukturer förskjuts och andra sätt att vara ges utrymme.
Boléro är ett verk om motstånd och gemenskap. Om att kämpa utan att förlora sin mänsklighet.
Rivers of Mercury av Per Jonsson (1998)
Ett verk som redan tillhör historien, och samtidigt aldrig lämnat nuet.
Per Jonssons sista verk. En koreografi på gränsen till upplösning. Rörelser som rusar, försvinner, återkommer som minnen i kroppen. Som kvicksilver, flytande, svårfångat, farligt vackert. Här finns ett rasande tempo. En existentiell precision. Dansen tycks hela tiden vara på väg bort, och just därför blir den kvar.
Rivers of Mercury räknas som ett av de mest betydelsefulla verken i svensk danshistoria. En explosiv diamant. Ett avsked som fortfarande vibrerar.
Biljettsläpp 11 augusti kl 12.00!
Tid och datum
torsdag 01/04
19:00
Dans
Black Box, onum
Credits
Boléro
Koreografi: Marcus Baldemar
Dansare: 5 dansare från Norrdans
Rivers of Mercury
Koreografi: Per Jonsson
Dansare: 8 dansare från Norrdans
Förbeställ pausförtäring
Förbeställ din pausförtäring och undvik köer. Du får ett reserverat bord där din beställning är serverad.
Vänligen notera: endast kalla drycker (+ ev snacks: nötter, chipspåse eller hot snacks) finns redo för uthämtning i garderoben på nedre plan, reserverat bord ingår ej.
Lägg till pausprodukter i samband med biljettköp eller på Mina sidor

